- تبلیغات -

اگر با نرم افزار ورد زیاد کار کرده باشید حتما دقت کرده اید که حاشیه های قابل توجهی در بالا و پایین کاغذ ورد وجود دارد که اصطلاحا به بخش حاشیه بالا سربرگ (Header یا هدر) و به بخش حاشیه پایین پانویس (Footer یا فوتر) گفته می شود.

اگر شما بخواهید عبارتی تکراری مانند عنوان سند، عنوان فصل مورد بحث از متن و … را در همه صفحات سند یا بعضی از آن ها تکرار کنید می توانید از سربرگ و پانویس استفاده نمایید. علاوه بر این برای نوشتن توضیحات اضافی از متن اصلی (پی نوشت) نیز می توان از این قابلیت ورد استفاده کرد. همچنین شماره صفحات سند نیز در قسمت سربرگ یا پانویس سند قرار می گیرند.

سربرگ و پانویس در سند ورد و نحوه انتخاب آن ها

در مطالب گذشته یادیت روش اضافه کردن سربرگ و پانویس به سند ورد را آموزش دادیم.

اگرچه روش حذف سربرگ و پانویس نیز تقریبا همان روش اضافه کردن آن ها می باشد اما با این حال به دلیل تقاضای زیاد کاربران عزیز، تصمیم گرفتیم این مطلب را به آموزش روش حذف سربرگ و پانویس (Header و Footer) در سند ورد بپردازیم.

با یادیت همراه باشید…

حذف سربرگ و پانویس (Header و Footer) در سند ورد:

مسیر طی شده:                       Header or Footer >> Double Click >> Design tab >>Header(Footer) >> Remove Header(Footer)

- تبلیغات -

برای حذف سربرگ و پانویس (Header و Footer) در سند ورد، ابتدا باید از بخش ویرایش متن اصلی خارج شده و به بخش ویرایش هدر و فوتر منتقل شوید.

برای این منظور کافیست روی بخش هدر یا فوتر یک بار دابل کلیک نمایید تا حالت ویرایش آن ها فعال شود.

در این حالت بخش هدر یا فوتر توسط یک نقطه چین از بخش اصلی کاغذ جدا می شود، متن بخش اصلی کمرنگ می شود و نشانگر چشمک زن تایپ در بخش فوتر قرار می گیرد.

پس از آن از زبانه های بالای ورد، به زبانه آخر با نام Design مراجعه کنید و روی آن کلیک نمایید.

حالت ویرایش هدر و فوتر سند ورد

حالا برای حذف پانویس، از نوار بالا روی Footer کلیک کرده و سپس از انتهای منوی باز شده گزینه Remove Footer را انتخاب نمایید.

حذف محتویات فوتر سند ورد

مشاهده می کنید که بخش فوتر ما که قبلا شامل شماره صفحات بود، اکنون به صورت سفید و خالی در آمده است.

محتویات فوتر با موفقیت حذف شده است...

به صورت مشابه برای حذف سربرگ، از نوار بالا روی Header کلیک کرده و سپس از انتهای منوی باز شده Remove Header را انتخاب نمایید.

حذف محتویات هدر سند ورد

حالا روی متن اصلی دابل کلیک کنید تا حالت ویرایش متن اصلی سند فعال شود. مشاهده می کنید که سربرگ و پانویس سند ما به کلی حذف شده اند.

حذف سربرگ و پانویس (Header و Footer) در سند ورد

اگر سربرگ یا پانویس سند شما تنها شامل شماره صفحه می باشد، آن را از روشی دیگر نیز می توانید حذف نمایید. برای یادگیری روش حذف شماره صفحات سند در نرم افزار ورد اینجا کلیک کنید.

- تبلیغات -
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید ...)
Loading...